Notikumu kalendārs

Nov 30th, 2009 | admin | Sadaļa: Notikumu kalendārs

Pasākumi decembrī

 • 6.12.2009. plkst. 14:00 Folkloras kopas „Berendejka” 15 gadu jubilejas koncerts kultūras centrā „Iļģuciems”

Folkloras kopa „Berendejka” atzīmējot 15 darba gadu jubileju, uz koncertu” aicina ģimenes folkloras kopa „Berendejka”

Folkloras kopa „Berendejka” nodarbojas ar seno krievu tautas tradīciju un ieražu pētīšanu, tās repertuārā ietilpst gadskārtu un ieražu dziesmas, rotaļas un viss, kas saistīts ar cilvēka dzīves ciklu un tā svarīgākajiem notikumiem.

Ģimenes folkloras kopa „Berendejka” dibināta 1994. gada februārī. Savu nosaukumu tā guvusi no Krievijā izplatītas tāda paša nosaukuma rotaļlietas. Šobrīd kopā darbojas 10 pieaugušie un 14 skolas vecuma bērni. Kopas galvenie darbības virzieni saistīti ar dažādos Krievijas novados pierakstīto tautas dziesmu izpildīšanu un rotaļu apgūšanu, īpašu vērību pievēršot bērnu folklorai, ģimenes ieražām un svētku tradīcijām – kristību, kāzu u.c. rituāliem. Folkloras kopa „Berendejka” lielu vērību velta arī krievu tautas darba un svētku tautas tērpu izgatavošanai, krievu nacionālās virtuves tradīciju pētīšanai un apgūšanai.

Ģimenes folkloras kopa „Berendejka” ir vairākkārtīgi piedalījusies mazākumtautību bērnu un jauniešu festivālā „Zelta kamoliņš”, Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos, festivālos „Baltica”. Pēdējo gadu laikā kopa kļuvusi par Starptautisko konkursu „Interfolk in Russia” un „Oņegas vilnis” laureātiem.
Informāciju sagatavoja:
Liāna Ose
Rīgas domes Kultūras departamenta
Amatierkolektīvu koordinatore

 • 10.12.2009. plkst. 19.00 „Maskačkas spēlmaņu” danču diska prezentācija Rīgā, Vijoļšķūnī Maskavas 50 (ieeja no Mazās Krasta ielas 31)
 • 20.12.2009. plkst.13 – 15. Ziemas saulgrieži Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā:Ziemas saulgrieži – Ziemassvētki – latviešiem ir prieka un līksmības svētki, svinot gaismas uzvaru pār tumsu, jo pēc gada garākās nakts saule atkal griežas uz pavasara pusi. Šai laikā ļaudis mēdza ap savām mājām vilkt bluķi, sakopojot tajā visu aizejošā gada grūtumu un ļaunumu, un beigās sadedzinot to ugunskurā. Pēdējos gados bluķa vilcēju Brīvdabas muzejā kļūst vairāk un vairāk, tālab šogad muzejā pulcēsies pat divas bluķa vilcēju „komandas”, kuras vadīs ķekatnieki no folkloras kopām „Skandinieki” un „Dimzēns”.

  Kopīgiem spēkiem, apstaigājot Kurzemes, Zemgales un Vidzemes novadu ēkas Brīvdabas muzejā, simboliski savāksim bluķos bēdas un nelaimes no visas Latvijas, vilksim tās uz lielo ugunskuru un, dziesmas dziedot, sadedzināsim gaišās liesmās!
  Būs pīrāgi, būs zirnīši, būs karsta tēja! Ikviens apmeklētājs varēs iejukt trokšņaino ķekatnieku barā un saņemt pērienu, lai nākamajā gadā būtu vesels un čakls.

  Smēdē laimi lies un laimes naudu kals muzeja kalēji. Kurzemes sētā varēs pagatavot puzurus – tradicionālos telpu rotājumus. Pie ugunskura varēs apsildīt nosalušās kājas.

  Nāciet ķekatnieku pulkā!

  Ieejas maksa Ls 1,00; studentiem, Ls 0,75, pensionāriem un skolēniem Ls 0,50.

 • 21.12.2009. plkst. 18.00 Bluķa vakars Rīgā un visā Latvijā

Saule ir nolaidusies Pasaules kalna pakājē, un iestājies tumšākais laika periods gada ritējumā. Diemžēl tumsa mūs ir pārņēmusi arī daudzās dzīves jomās. Liela sabiedrības daļa šogad ir īpaši apjukusi, vīlusies un jūtas apkrāpta. To veicinājusi negodīga politika, neveiksmīga ekonomika, aizdomīgums savstarpējās attiecībās un citas nejēdzības. Pat tautas tradicionālās vērtības, pašapziņa un godaprāts tiek apšaubīti, pakļauti nomelnošanai un apsmiešanai.

Ziemas Saulgrieži ir pagrieziena punkts laika ritējumā, kad vistumšākajā gada brīdī atgriežas gaisma – Saule, lai kliedētu tumsu un ar katru nākamo dienu atgūtu savu spēku. Būsim vienoti un kopīgi palīdzēsim Saulei nest gaismu katra sirdī, mājā, novadā, valstī. Kliedēsim tumsu un izteiksim savu nostāju pret visām nejēdzībām, kuras pēdējā gada laikā mūs apņēmušas. Mums visiem viena saule, viena zeme – mūsu Latvija!
Aicinām svinēt Bluķa vakaru Ziemas Saulgriežos – 21. decembrī!

Rīgā Bluķa vakars notiks 21. decembrī plkst. 18.00.

Bluķa vilkšana pašā Rīgas, līdz ar to arī Latvijas viducī, sāksies no Rātslaukuma, turpināsies pa Vecrīgas ielām, apkārt Rīgas domei, un noslēgsies ar bluķa sadedzināšanu un Ziemassvētku svinēšanu Rātslaukumā.
No plkst. 20.00 Bluķa vakars turpināsies folkklubā „Ala” (Audēju ielā11, Rīga).
Šogad Bluķa vakara svinēšana vienlaicīgi notiks arī – Talsos, Krāslavā, Ventspilī, Kaunatā un citur Latvijā. Tā izvēršas kā savdabīga akcija ar devīzi – Ar gaismu pret tumsu un tumsonību!
Aicinām arī Tevi un Tavus domubiedrus nepalikt malā un pievienoties! Nāc ar savu gaismu, ņemot līdzi lāpu, un nostājies pret ļaunumu, viltību, slinkumu, meliem, krāpšanu un negodīgumu. Ņem līdzi pērnos Jāņu vainagus, lai sadedzinot tos Ziemassvētku vakara ugunskurā un izsakot savu vēlējumu tautai, zemei un valstij, veicinātu jauna gaismas gada iestāšanos! Sadedzinot veco, mēs atbrīvosim ceļu jaunajam!
Ne visiem ir iespējams šajā svētku vakarā būt Rīgā. Tāpēc piedalieties kopīgajā akcijā un sviniet Bluķa vakaru 21. decembrī plkst. 18.00 savās mājās, ciematā, pilsētā vai novadā.
Lai veicinātu kopības spēku, apmainīsimies ar informāciju par saviem pasākumiem.
Rakstiet uz e-pastu birojs@folklorasabiedriba.lv

21.12.2009. plkst. 18.00 Bluķa vakars Ventspils Dzirnavu laukumā

Bluķa vakars Ventspils Dzirnavu laukumā

Budēlīšu tētiņam,
Dzīparota pātadziņ’
Meitu pīta, meitu šūta,
Mīļās Māras izrakstīt’
Pirmdien, 21. decembrī, plkst. 18.00 visi mīļi aicināti uz Bluķa vakaru Dzirnavu laukumā, lai ar kopīgām dziesmām, dančiem un rotaļām atjaunotu sevī sentēvu ticību un spēku.
Bluķa vakarā neiztikt arī bez ķekatniekiem, tāpēc gaidīsim visus ventspilniekus un viesus ierodamies maskās.
Tuvojas Ziemas Saulgrieži ar jaunu gaismu, jaunu spēku, kas rodams mūsu pašu vecvecajās tradīcijās.
Kopā ar jums Bluķa vakaru ieskandinās Ventspils folkloras kopas: „Laipa” (vadītāja Ligita Vaļuka), „Kāndla” (vadītājā Ilga Porniece), „Ŗotaļnieks” un „Vēlava” ( vadītāja Ināra Salava), kā arī viesi: folkloras kopa „Dimzēns” no Jelgavas (vadītāja Velta Leja), deju kolektīvi „Kurzeme” (vadītāja Jadviga Spruģevica) un „Viga” (vadītāja Ilze Tarvida).
Bluķa vilkšana ir viena no raksturīgākām Ziemassvētku tradīcijām. Līdz ar bluķi aizvelsim un sadedzināsim visus iepriekšējā gada grūtos darbus un nedarbus, nedienas un pasteidzināsim tumsas aiziešanu un saules atgriešanos.
Mūsu katra rokās ir vairot gaismu, izturēt tumsas spēkus un ticēt sava gara spēkam. Gaišus Ziemassvētkus!

Ziemassvētku tirdziņi

Ziemassvētku tirdziņi Rīgā 2009
Doma laukumā un Līvu laukumā
No 29. novembra līdz 2010. gada 10. janvārim
No plkst. 10:00 līdz plkst. 20:00
Vērmanes dārzā
No 18. decembra līdz 27. decembrim
No plkst. 10:00 līdz plkst. 19:00

Mazā Jaunavu ielā Rātsnama pasāžā
no 19. līdz 23. decembrim, no plkst. 10:00 līdz plkst. 20:00
Rīgas tautas lietišķās mākslas meistaru Ziemassvētku tirdziņš – amatu demonstrējumi, laimes liešana, karsta tēja un Ziemassvētku piparkūkas.
19. un 20. decembrī no plkst.17:00 līdz plkst. 19:00
21.,22., 23. decembrī no plkst.14:00 līdz plkst. 17:00
Rīgas vokālo un instrumentālo ansambļu, folkloras kopu priekšnesumi.

Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņš Doma laukumā
No 29.novembra līdz 10.janvārim Doma laukumā norisināsies ikgadējais Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņš, kura laikā ikviens tiek aicināts apmeklēt tirdziņu un baudīt svētku sajūtu.
Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņš Doma laukumā šogad norisināsies jau devīto reizi. Tirdziņa teritorijā atradīsies 20 guļbūves tirdzniecības namiņi un piedalīsies ap 80 tirgotāju.
Ziemassvētku tirdziņa laikā netiks aizmirsts par tiem, kuriem klājas grūtāk kā mums. Tāpēc visi tirdziņa tirgotāji ir atsaukušies aicinājumam un ziedos 5% no ieņēmumiem Latvijas Bērnu fonda labdarības projektam. Tāpat arī tirdziņa teritorijā darbosies “Dzīvesprieka” namiņš, kurā apmeklētāji varēs iegādāties Dienas Aprūpes Centru dalībnieku veidotus rotājumus. Visi ienākumi no šī namiņa tirdzniecības arī tiks ziedoti labdarībai.
“Ziemassvētku laikā vēlamies radīt Rīgas iedzīvotājiem un pilsētas viesiem skaistu svētku sajūtu. Tādēļ šogad ir padomāts ne tikai par īpašu svētku noformējumu, bet arī par dažādām aktivitātēm.
Piemēram, nedēļas nogalēs uz skatuves uzstāsies kori un Latvijā plaši atpazīstami mākslinieki un mūziķu apvienības.
Šis gads Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņam ir sevišķi nozīmīgs. Gatavojamies nākamā gada dubultajam jubilejas pasākumam – Doma laukuma Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņa 10 gadu jubilejai un 500 gadu jubilejai, kopš Rīga minēta kā pirmā pilsēta pasaulē, kur tika iedegta Ziemassvētku egle,” stāsta Andris Kreislers, SIA Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņš valdes priekšsēdētājs.
Laipni aicinām, svētdien, 2009.gada 29.novembrī, plkst. 17:00 pagodināt ar savu klātbūtni Rīgas Domes, Rīgas Kultūras departamenta Rīgas pilsētas centrālās egles iedegšanas pasākumu, Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņa atklāšanu un kora Kamēr… koncertu Māra Sirmā vadībā!

Par Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņu:

SIA “Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņa” mērķis un uzdevums ir darboties kā bezpeļņas organizācijai, kas rīko Ziemassvētku tirdziņu Vecrīgā. Uzņēmums kārtējo gadu visu savu peļņu ir investējis mājiņu renovācijai, speciālām dekorācijām un izgaismojumam.

Pērn, 2008.gadā Zviedrijas laikraksts Dagens Nyheter apkopojot Zviedrijai tuvāk esošos Ziemassvētku tirdziņus, par labāko atzinis tieši Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņu.

Plašāka informācija par Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņu www.vzt.lv
Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņa idejas autori un organizatoru vārdā Andris Kreislers un JC Cole.

Informāciju sagatavoja Georgs Rubenis, SIA “Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņš” direktors.

2. decembrī. 2009. 19.00

Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupas „Saucējas” (vadītāja Iveta Tāle) koncerts „DZIEDIET, MÆITAS, VOKARĀ!”

Spīķeru koncertzālē (Maskavas 4/1)

Koncertā: neliels ieskats Jurjānu Andreja un Emiļa Melngaiļa folkloras ekspedīciju (19.gas 90 gadi un 20.gs 20 gadi)  Sēlpiī un Vārnavā materiālos.

Grupa „Saucējas” un draugi dalīsies pieredzē, kas iegūta, izzinot Sēlpils un Vārnavas folkloras materiālu (gadskārtu, ģimenes godu dziesmas, liriskās dziesmas, instrumentālās melodijas u.c.). Koncertā arī stāsti, komentāri un foto no literatūras avotiem, arhīvu materiāliem, muzeju krājumiem, teicēju pēcteču liecībām un grupas dalībnieču iegūtās pieredzes, sekojot pa Jurjānu Andreja un Emiļa Melngaiļa folkloras ekspedīciju pēdām.

Komentāri slēgti.